Nas specijalni izvjestitelj iz podrucja bolesti i zaraza Adrian Horvat, poslao nam je mail:
Crveni voćni pauk (Panonicus Ulmi), prezimljuje kao zimsko jaje u pukotinama kore. Ličinke prvog stadija se legu iz zimskih jaja u periodu cvatnje jabuka. Ovisno o vlazi zraka i temperaturama može imati i do 12 generacija godišnje, o tome koliko ljetnih jaja položi jedna ženka bolje da ne pričam. Pogoduje mu topla i vlažna sredina unutar krošnji. U razvojnom stadiju ima 5 faza. Zimsko jaje, ličinka prvog i drugog stadija, odrasla jedinka i ljetno jaje. Crveni pauk se ne prilagođava boji lista uvijek je crvenkasti - mužjaci oko 0,2 mm, ženke do 0,4 mm. Postoje i druge vrste štetnih grinja, koje su smeđkaste boje, žućkaste boje (koprivina grinja 0,3 - 0,6 mm) ali ima i korisnih grinja veličine 1 mm koje jedu crvene pauke za doručak. Najbolji su mi oni koji te smatraju za štetne i pitaju me s čime da ih prskaju.
Sredstva koja na njega djeluju su akaricidi. Uljna sredstva koja sadrže mineralna ulja djeluju samo na zimska jaja i to tako da spriječe disanje jajajšca u fazi predvaljenja kad ono javiše diše i tako ga ubije. No to radi mineralno ulje, a ne bakar iz ulja. Evo nekih koji su trenutno na tržištu. Apolo i Nissorun djeluju samo i isključivo na zimska jaja u kasnoj fazi pred valjenje.
1. MITAC 20 - djeljuje na ljetna jaja, ličinke i odrasle
2. DEMITAN SC - djeljuje na ljetna jaja, ličinke i odrasle, po meni najbolji
3. ORTUS 5SC - djeluje na ličinke 2 stadija i odrasli oblik
4. VERTIMEC - djeluje na ličinke 2 stadija i odrasli oblik, ima i insekticidni učinak (na insekte, crv.pauk spada u grinje.)
5. ENVIDOR - djeluje na ličinke 2 stadija i odrasli oblik, slabije na ljetna jaja.
6. PIROX FLUID - između ostalog sadrži i Tetradifon kojidjeluje akaricidno ali samo na ljetna jaja i ličinke prvog stadija.
Eto kupite krivi i u krivo vrijeme poprskate i nema razulutata (Pirox kad su svi veliki i odrasli, 14 dana po valjenju iz zimskih jaja.. Ortusom maknemo izvaljeno, ali smo ostavili ljetna jaja, pa će prskanje trebati ponoviti za desetak dana ..... prskajte ga sa jako puno vode, pretežno siše na donjoj strani listova uz glavne žile, no i to ovisi o biljnoj vrsti.
Pepelnica hrasta i ostalog : gljivično oboljenje (jabuke, loza, ruže, clematisi, hrastovi, krastavci, svaka vrsta ima svoju vrstu pepelnice) Peplnici za razvoj ne treba kap vode već samo toplo vrijeme optimum oko 20 - 25 °C i visoka zračna vlaga. Često prezimi unutar pupa (jabuka, hrast, ruža...) koji onda u proljeće kreće zaraženi bijeli, cijela mladica. Ovo se sprečava treiranjem sistemičnim erisificidima koji ulaze u biljku i štite je iznutra. Pred zatvaranje pupovova, krajem ljeta pupovi trebaju biti zaštićeni iznutra prije nego se stvori ljuskasta ovojnica. Tijekom ljeta vjetar donosi nove spore koje vrše infekcije na površini listova. Kad uzgajamo za lijepi izgled drveća, trebamo pepelnicu raditi jako preventivno jer kad se pojavi - kurativa ide, ali šteta ostaje vidljiva.
Bordoškja juha nema veze sa pepelnicom, to je stari bakarni preparat koji se koristi za zimska tretiranja krastavosti kod jabuke i kruške, nekih bolesti pred kretanje kod trešnje i višnje, kao i kod loze protiv peronospore i phomopsisa tijekom čitave godine nekad, kad nije drugih sredstava bilo. Danas ako treba neko bakar, ima najfiniji i najbolji, a to je crveni NORDOX. Osim toga, većina ukrasnih biljaka nikako ne podnosi bakar u zelenoj fazi. Breskvi popalimo lišće sve u šest, popalili su i smreke, konike.
Sredstva protiv pepelnice zovu se erisificidi. Postoje kontaktni, koji djeluju izvana, kiša ih može oprati. Postoje sistemični koji djeluju iznutra nakon što ih biljka upije i fumiganti koji ostaju vani, a djeluju na bazi isparavanja. Trenutno moguće za kupiti:
1. SUMPPORNI (80 % S) - (Thiovit, Chromosul, Cossan, kalinosul...) najstariji kontaktnofumigantni, opasan kod visokih temperatura, preko 25 °C može malo i skuriti, dobar za kasno ljeto, kad je lišće očvrsnulo.
2. KARATHANE - kontaktni koji smanjuje i napade grinja, oprez sa koncentracijom jer i malo jača zna neke vrste popaliti.
3. BAYLETON - stariji sistemik dosta upotrebljavan u voćarstvu, cvjećarstvu i dendrologiji
4. SYSTHANE - stariji sistemik koji se još upotrebljava u dendrologiji i cvjećarstvu i povrćarstvu
5. ANVIL , ALVIN - stariji sistemik dosta upotrebljavan u cvjećarstvu i dendrologiji
6. PUNCH - sistemik, jako dobar u voćarstvu i vinogradarstvu, za ostalo neznam
7. TOPAS 100 - sistemik, jako dobar u voćarstvu, za ostalo neznam
8. CRYSTAL - novi sistemik, jako dobar, puno ga koristim u lozi, no mislim da bi bio i za dendrologiju.
9. FALCON - dobar sistemik novije genracije, koristio samo u lozi.
10. TALENDO - najnoviji, nisam ga još koristio.
Iako nemam hrastove, na bazi voćarstva - preporučio bih obavezna tri - četiri tretiranja. Prvo u fazi otvaranja pupova sistemikom da se suzbije pepelnica prezimljena u pupu. Zatim naizmjenično dva tretiranja - kontaktni - sistemični tijekom vegetacije za sprečavanje infekcija sporama koje odnekud donosi vjetar. Kad lisna površina očvrsne, kad više nema novog prirasta, gornju koncentraciju kojeg sistemika da nam se ne uvuče ponovno u pup za prezimljenje. Sva sredstva više manje djeluju na sve vrste pepelnica. Kad prvi puta koristimo neko sredstvo na nekoj biljnoj vrsti, a nije napisano da se za nju može koristiti - treba uzeti nešto niže koncentracije od onih koje su napisane za slične vrste (napisano za jabuku, koristimo za hrast), pa polako dizati koncentracije i tražiti najefikasniju koncentraciju tijekom nastavka uzgoja. Ponekad se iznenadimo da neka vrsta može podnijetii do 3X jaču koncentraciju, a neka druga jedva polovičnu istog sredstva.
Sretno, Adrian