Još malo japanaca ....
U Nacionalnom bonsai i penjing muzeju u U.S. National Arboretumu u Washingtonu nalazi se neobični primjerak japanskog bijelog bora Pinus parviflora 'Mijama'. Bonsai od ove podvrste bora su veoma vrijedni jer su rijetki. Ovaj bor je poseban zbog svoje iznimne starosti. Njegov uzgoj iz reznice je započeo davne 1626. godine, dakle prije 379 godina. Oblikovan je u pravilnom uspravnom stilu, visine od jednog metra.
Uz ovaj fantastični bonsai, vezana je i neobična priča. Bor je bio vlasništvo poznatog japanskog majstora Masaru Yamakija, čija je obitelj nekoliko generacija imala bonsai rasadnik u Japanu u Hirošimi, koji je sada pretvoren u privatnu bonsai kolekciju. Dana 6. kolovoza 1945. godine, u 8:15 h, kada su amerikanci bacili atomsku bombu na Hirošimu, Yamakijeva obitelj je bila kod kuće. Bomba je eksplodirala oko 3 km od obiteljskog imanja. Svi su preživjeli bez većih ozljeda. Stari japanski bijeli bor s velikim brojem drugih bonsaija bio je smješten na drvenim klupama u vrtu. Čudom, ni jedan od njih se nije oštetio u eksploziji. Smatra se da su visoki zidovi oko vrta spasili bonsaije.
Kao jedan od 53 bonsaija iz "Dvjestogodišnje kolekcije bonsaija" koju je 1976.g. Japan poklonio narodu SAD-a, Masaru Yamaki je dao ovaj bor, jedan od njegovih najvrjednijih bonsaija.
S drugim bonsaima smješten je u Japanskom paviljonu muzeja i osim svoje iznimne ljepote i starosti nosi i poruku mira čovječanstvu.