Evo službene objave "mog" dobavljača treseta...
TRESET
PRODAJA I DOVOZ TRESETA
(crnog i bijelog)
Općenito o tresetu:
Sastoji se od manje ili više raspadnutih mahovina iz roda Sphagnum. Prema stupnju raspadnutosti i količini hranjiva dijeli se na crni i bijeli.
Bijeli
- pakovanje u vrećama od 170 litara komprimiranog treseta.
Karakterizira ga velika moć upijanja, 10-15 puta veća od vlastite težine suhog.
Također ima i visoku kiselost koja se kreće pH 3,5-4,2. Najčešće se primjenjuje za uzgoj crnogorice i drugih acidofilnih biljaka (Azalea, Rododendron, idr.).
Bijeli treset je posve organskog sastava i sadrži tek tragove hranjivih mineralnih tvari, pa se pozitivno djelovanje bijelog treseta bez hranjiva sastoji u poboljšanju vodnog režima, zračne propusnosti tla i zakiseljavanja alkalnih zemljišta, za koju namjenu ga i mi koristimo u svojim proizvodima.
Crni
Dovoz i prodaja u rasutom stanju od 30 do 40 metara kubnih po pošiljci, ovisno o vlažnosti (težini).
Crni treset u svom sastavu posjeduje veće količine mineralnih tvari koje su pogodne za rast biljaka.
Kiselost mu se kreće pH 6, 5-7, 2 tako da je i po tom svojstvu pogodan za uzgoj većine biljaka kojima odgovara neutralna ili slabo alkalna reakcija.
Mi ga u svojoj proizvodnji koristimo kao bazu za izradu namjenskih supstrata.
Boldani dio je službena izjava, usmeno je to u biti malo treseta i puno svega pa i ugljene prašine zbog boje.
Još neki proizvodi u ponudi...
HUMOVIT
Hunus-komplex- pH 6,0-7,0
Kompleksna miješana zemlja za sobne, balkonske i ostale ukrasne biljke.
Izrađena je po isprobanom receptu od prirodnog organskog gnojiva, treseta i ostalih dodataka potrebnih za rast sobnog i balkonskog bilja, vinove loze, te ostalog ukrasnog bilja.
Humus-komplex je primjeran za većinu ukrasnih biljki.
Humus-komplex je tako pripremljena mješavina organskog gnojiva, hranjivih materijala i drugih dodataka, u prvom redu regulatora vlage, da je moguća sadnja sobnog i balkonskog bilja bez dodavanja ikakvih drugih dodataka.
Mješavina humus-komplex-a sadrži najmanje 50% prirodnog organskog gnojiva i drugih dodataka potrebnih za rast i razvoj navedenog bilja.
Humus-komplex je izvanredno efektan ukoliko njime želimo poboljšati zemlju u vrtovima (baštama) i zemlju za ukrasne travnjake.
Na 1 metar kvadratni utrošimo 10-15 litara
humus - kompleks-a.
Za uzgoj biljaka koje zahtjevaju kiselije tlo (crnogorica i dr.) preporuća se dodavanje kiselog gnojiva ili bijelog treseta (pH 3,5-4,2).
********************************************************
GLISNJAK / LUMBRIKAL
PRIRODNO EKOLOŠKO GNOJIVO
Glistal ( lumbrihumus) je visokovrijedno organsko gnojivo, dobiveno iz stajskog gnoja radom crvenih kalifornijskih glista.
Mrvičave je strukture, tamne boje i bez mirisa.
Prošavši kroz organizam glista organski se otpaci razlažu na osnovne elemente koje biljke mogu direktno usvojiti.
Prednost je glistala u odnosu na ostale vrste gnojiva u pozitivnom djelovanju na biljke kroz bioregulativno djelovanje humificirane organske tvari., prehrambeno djelovanje i mikro i makroelemenata i meliorativno djelovanje mikroorganizama na tlo.
Glistal je zbog povoljnog djelovanja nezamjenjiv u uzgoju zdravih biljaka i proizvodnji visoko vrijedne hrane.
Uporabom glistala zaustavlja se degeneracija tla i vraća mu se mikrobiološka kvaliteta.
Gnojenje glistalom je investicija u iduće godine, zbog produženog djelovanja na tlo.
Biljke iz glistala koriste skoro 100% hranjivih tvari, odnosno, ovo gnojivo ima sve što je biljci potrebno.
Glistal ubrzava pravilnu razmjenu tvari u biljkama, razgranjuje korijen i potiče prehranu biljaka u nepovoljnim uvjetima- omogučuje maksimalno korištenje hranjivih tvari iz tla.
Predsjetveno gnojenje glistalom osigurava ravnomjerno nicanje i inicijalni rast svih uzgajanih biljaka.
Uporabom glistala stimulira se rast i razgranatost biljaka. On značajno povećava rodnost poljodjelskih usjeva. Plodovi ranije zore, ljepšeg su izgleda i ukusa, bolje kvalitete, zdraviji su i sadrže veći postotak vitamina.
Glistal ima široku primjenu: koristi se kao sastavni dio supstrata za proizvodnju sadnica. Idealna je komponenta supstrata za ožiljavanje sadnica i rast hortikulturnih biljaka.
U poljodjelstvu i povrtlarstvu služi kao osnovno i startno gnojivo u proljeće, a u prehrani voćki i vonove loze kao osnovno gnojivo, kao i za prehranjivanje tokom vegetacije.
Uporaba glistala
Budući da je koncentracija hranjivih tvari u glistalu puno veća od optimalne, ovo gnojivo kao čisti supstrat nije pogodno za uzgoj biljaka.
Mora se miješati s drugim dodacima, najčešče sa zemljom, tresetom ili pijeskom. Najbolji su rezultati dobiveni kada je odnos zemlje i glistala 10:1.
Prema istraživanjima u ratarstvu, količina glistala od oko 2000 kg/ha u potpunosti može zamijeniti gnojenje mineralnim gnojivima.
Veće mogučnosti i opravdanost ulaganja postoje pri uzgoju povrća i cvijeća, kako na otvorenom tako, tako i u plastenicima i staklenicima.
U proizvodnji rasada treba razbacati 300 g humusa na 1 m te promješati (ugrabljati), zatim posijati sjeme i to sve obilno zaliti.
Kada biljke stasaju za presađivanje, u iskopane jamice sipati 50-100g humusa. Da pri presađivanju voćki ili ukrasnog drveća nebi nastao šok, na dno jamice stavlja se 100-300g humusa, a žile sadnice namoće u pripravljenu kašu (dio humusa i vode).
Primjena humusa glista pri sadnji cjepova vinove loze bio je predmet ozbiljnog znanstvenog istraživanja.
Ostvareni su vidno bolji rezultati u odnosu na primjenu ostalih gnojiva. Loza je posađena uporabom svega 500 g glistala po sadnom mjestu, neposredno uz korijen.
Postignut je vrlo veliki postotak prijema cjepova. Izražen je i izvanredan vegetativni potencijal cjepova.
To se vidi u dosad nezabilježenom rastu mladica i posebno zelenoj boji listova, koja se bitno razlikuje od boje listova na parcelama na kojima je korišten stajnjak.
Dvogodišnji rezultati pokazuju da je prosječno povečanje prinosa u odnosu na kontrolnu varijantu iznosilo 162%.
Izuzetno osjetljive biljke presađuju se tako da se 10-20 dana prije presađivanja zaliju otopinom 250g humusa i 5 litara vode po 1m.
Daljnji postupak je isti kao kod sadnje rasada. Kod ratarskih biljaka ( kukuruz, pšenica itd.) razbacuje se humus neposredno prije sjetve, za vrijeme ili neposredno nakon sjetve.
Za ubrzavanje sazrijevanja i povećanje prinosa povrtlarskih kultura, naročito kod rajčice (paradajza), i drugih biljaka čiji se plodovi beru, u više se navrata dodaje humus.
Umjetne livade i travnjaci postižu najbolje rezultate i izgled ako se 60-90 g humusa razbaca na 1m jednom ili više puta godišnje, odnosno poslije svakog košenja.
Efikasnost se povećava ako se humus razbaca prije kiše. Za ukrasne biljke u cvjetnim posudama najbolje je napraviti mješavinu zemlje i humusa. Zemlji se dodaje 10-20% humusa.
Već presađene biljke treba zalijevati otopinom vode i humusa svakih 20-25 dana.
Lončanice se mogu prihranjivati kroz cijelu godinu dodavanjem do 5% volumena posude (1-2 jušne žlice za lončić promjera 12 cm ili odgovarajuća količina za veće posude). U posudi ukloniti jedan sloj zemlje da se vidi korijen, zatim ravnomjerno nasuti glistal, prekriti zemljom i zalijevati prema potrebi.
Kod presađivanja se na litru treseta "zemlje za cviječe" dodaje do 0,1 litre humusa. Za uzgoj presadnica cvijeća i povrća ne treba dodavati više od 1-2 žlice humusa na 1 litru pjeskovito-tresetne smjese.
Prilikom presađivanja presadnica stavlja se u svaku jamicu 0,5 dl humusa, neposredno uz korijen.
Ovaj humus kalifornijskih glista proizveden je u strogo kontroliranim proizvodnim ekološkim uvjetima iz kvalitetnog stajskog gnojiva radom glista, pri čemu se kontroliraju korisni mineralni sastojci, a organska tvar prelazi u, za biljke, najpogodniji oblik.
Pri tome nastaju štetne bakterije i gljivice, a iznimno se umnože humusni mikroorganizmi koji čine najvredniji dio humusa.
Zbog toga se humus ne smije nikad osušiti prije i tijekom uporabe - suhi humus gubi veliki dio hranidbene vrijednosti.
Litra glistala vrijedi kao 7-10 litara stajskog gnoja.
Upotrebom kvalitetnog humusa kalifornijskih glista postiže se bolji rast i otpornost biljaka na gljivične i bakterijske bolesti, povečava broj cvjetova i plodova, kao i njihova kvaliteta.
Smanjuje se potreba za prskanjem. Biljke lakše podnose presađivanje, sušu, vlagu i mraz, te postižu ljepši izgled. Zato ga i mi koristimo kao gnojivo kod izrade supstrata što preporučamo i vama.