Dobrodošao na forum. Ova sličica ti je minijaturna, no iz nje mi se čini da je ipak Ginseng. E sad, gore desno imaš search polje. Ako u njega upišeš Ficus Ginseng dobit ćeš lijepi broj postova na tu temu, a uz naziv često budu riječi pomoć, spas i slično. Kad sve proučiš znat ćeš malo više. Sretno s njim.
Još malo da te ispravim, ne radi se o "bonsai drvcu". Bonsai je malo širi pojam i ne odnosai se na jednu vrstu, svako drvo može postati bonsai drvce, ako ima predispozicije za to. Nadam se da je priručnik koji si nabavio dobro napisao postupke, te da je tamo navedeno i to da nije isto raditi na zdravom drvetu i na drvetu koje je bačeno pored kontejnera. Kako nisi napisao detalje, pretpostavljam da je tegla u redu (ako ima velike rupe na dnu), za supstrat ne znam jer u Bauhausu nema gotovog supstrata za bonsai, a prihrana je hmmm. Ako si ikad bio ozbiljno u bolnici, onda znaš da si bio na infuziji, pa su te prebacili na jogurte i zafriganu juhu, pa nezačinjene krumpire, otpustili te s dijetom, a tek nakon potpunog oporavka imaš dozvolu za bečku šniclu ili srneći. Malo se šalim, ali tako je, drvo je živo biće, našao si ga bolesnog, oštećenog, ni u čemu ne treba sad pretjerivati. Drvo živi od svjetla i vode. Osobno ne volim riječ prihrana, ali mnogi je koriste, no to što si dodao u vodu je dvosjekli mač za bolesno drvo, posebno ako ne korištiš sterilni supstrat u potpuno propusnoj posudi, nego si stavio u teglu kao za cvijeće, sa supstratom kao za svijeće koji je sad natopljen vodom i "prihranom". Kako ti biljka nema lišća, respiracija je slaba, protok tvari je slab i korijenje čući u tome i može mu sve to smetati.
Još na kraju da poentiram, početnicima drva umiru iz dva razloga, iz nebrige ili iz pretjerane brige. A oba razloga su posljedica neupućenosti (nemoj ovo shvatiti kao kritiku). Puno je varijabli umješano u život drveta tako da su priručnici uglavnom napisani za zdravo drveće. S vremenom, ako budeš imao volje i ambicije, naučit ćeš puno više i pronaći svoj način komunikacije s drvećem, prepoznavajući njihove potrebe, ali ih prilagođavajući vremenu, vrsti drveta, godišnjem dobu, zdravlju drveta, njegovoj životnoj dobi, fazi itd. Ne postoji univerzalni postupak. Postoje samo principi, koje onda prepoznaješ, kombiniraš i prakticiraš.
Oko ovog ginsenga, prati da ima vlage u tom supstratu, ne pretjeruj nikako sa zalijevanjem, doziraj taman koliko je potrebno, razlika je između vlažno i mokro. Ne prihranjuj, to mu ne pomaže. Treba mu svjetlo i voda. Da bi od toga nešto bilo treba mu lišće, da bi imao lišća treba imati energije. Pretpostavljam da u drvetu još ima dovoljno energije za izbijanje pupova. Ako ih primijetiš, na dobrom si putu. S obzirom da je sezona mirovanja ne očekuj bum, moguće je da će ovako kilaviti do proljeća do toplih dana kada mu je najljepše vani na svijetlom zasjenjenom mjestu. A sada dok miruje, pusti ga nek miruje, samo nužna njega.
Još jedna stvar. Supstrat i posuda morali bi biti propusni, mora biti moguće da ga zaliješ kantom vode i da ti cijela kanta procuri kroz sve. Ovdje se ne radi samo o zalijevanju već i o uvlačenju svježeg zraka (s njim i kisika) u supstrat. Korijenje treba kisik taskođer. Dinamika tla u prirodi je takva da je tlo porozno i korijenje je dovoljno ozračeno. No u posudi kad korijenje zatvoriš u natopljenu zemlju onda se ono guši.
Ja se raspisao. Sretno s ginsengom. Stavi neku veću sliku, (ali ispod 200kb), pa na ovom postu povremeno javljaj promjene vezane uz ovo drvo.