Uh, jako je dobro da postoji ova tema ovdje jer će biti korisna mnogim početnicima. Ja opet apeliram, učiti i čitati s raumijevanjem - a ne bukvalno. Radovan ti je rekao ne zalijevati dok je stanje bilo kavo je bilo, ne tuširati, bježati od vode. S ovom presadnjom si promijenila uvjete i sad se sve mijenja. Tuširanje korijena u vrijeme presadnje nije ista operacija kao i tuširanje cijele biljke u onoj prijašnjoj maloj posudi. Ovaj supstrat ti je propustan, to znači da će ti prilikom voda procuriti kroz posudu, povući će sa sobom zrak, što je odlično, ali će se i prije isušiti nego inače. Zato zalijevaš ćešće.
Moraš razumijeti da ovo nije zalijevanje zemlje koja se odmah namoči i ina ostane natopljena par dana. Sad imaš ove glinene kuglice, a ako zaliješ jednom onako pošteno te će kuglice postati vlažne samo po svojoj površini, njihova moć upijanja je manja, ali postoji i treba im duže vremena. Kao što je rečeno, staviš ga iznad kade ili sudopera ili lavaboa i istuširaš površinu tušem iz kade (nadam se da ga imaš). Nije stvar u količini vode, jer ona ionako prolazi, nego u vremenu koliko zalijevanje traje. Ako traje duže kuglice će upiti više vlage, ako traje kraće bit će vlažne po površini. Idealno bi bilo da možeš složiti maglu koja će padati "pola sata" po supstratu, tako bi potrošila pola litre vode i sve bi bilo ok.
Svaki drigi dan, slažem se će biti dovoljno da istuširaš supstrat, 30-40 sekundi. Ako te nema doma par dana tuširaj ga dulje, ili potopi cijelu posudu u vodu na par minuta. Biber je otporan na sušu i najmanje trebaš brinuti o tome da će se osušiti zbog nedostatka vode (ovo je uvjetno rečeno, ni on ne može bez vode, ali će ti oprostiti "manje" propuste). Suša mu je manji problem nego prezalijevanje. I da znam da se pitaš: s ovim supstratom ne možeš prezalijati jer se voda u njemu ne zadržava nego će procuriti preko (pod uuvjetom da ova posuda ima nakave rupe).