Ma dobro, rekao sam beton kolokvijalno. Dakle ovome treba posvetiti puno pažnje a najbolje je u Google upisati "Alex Shigo filetype:pdf" (bez navodnika), pa dobiti pregršt krasnih pdfova koji objašnjavaju princip i način na koji se drvo bori s ranama.
Postoje teorije da nezatvaranje rana dovodi to trajnog oštećenja drveta i moguće bolesti. No postopje i upravo obrnute teorije. Svi smo vidjeli šuplje stablo ali nikad se nismo pitali kako je do toga došlo. Vjerojatno od odrezane grane, ali na to nije utjecalo mazanje. Ako voskom zatvoriš bakterije i druge smradove oni će ionako uništiti tvrdo drvo iznutra u finim toplim i vlažnim uvjetima. Jednako tako ako ranu NE zatvorimo može doći do istoga. Shigo je sve lijepo objasnio i nacrtao, a cijela priča je očito u pravilnom rezanju grana. Iako su njegove teorije ispravne i prihvaćene i arborikulturi, ponekad nisu u potpunosti primjerene za bonsai (jer neke rezove moramo raditi). No ovjašnjavanje principa zacijeljivanja drva svakako može pomoći svakome da se odredi prema vlastitom stavu o mazanju ili ne-mazanju.
Ključna riječ je branch collar (ili u nekakvom slobodnom prijevodu "okovratnik" grane, "spojnica" ili nešto slično) koji je i zadužen za obranu od mikroorganizama u slučaju štete. Brojne ilustracije pokazuju kako drvo izgleda u presjeku nakon par kad je grana odrezana ispravno i neispravno. Mazao ili ne mazao drvo može istrunuti iznutra. Da sad ne tražim u jednom od PDFova su dvije slike s istog drveta s dvije manje rane, odrezane istovremeno, jedna je premazana druga nije. Zarasle su obje ali je ova premazana imala tamne fleke od voska i bolje se isticala. Na žalost ne zna se kako izgleda drvo ispod kore. Kad drvo kalusira preko rane, to je fasada koja ne znači da je drvo iznutra zdravo.
Ah, zabrbljao se....uglavnom, malo toga sam do sad na svom drveću napravio po dr. Shigou, ali čovjek uči dok je živ.