Uvijek kad o nečemu pišem na ovom forumu radim to na temelju vlastitih iskustava. Dakle, da ne vrijeđam uvredljive početnike, prenijet ću vlastite početničke gluposti koje sam radio, a nije me imao tko na to upozoriti (prije nekoliko godina nije bilo aktivnog foruma). Na početku si neobuzdano nestrpljiv i učinit ćeš sve da što prije dođeš do kakvog - takvog primjerka (sad to zovem materijalom) i to je onda plodno tlo da se rade gluposti. Svi smo ih radili, radićemo ih i stariji i noviji početnici, s tom razlikom da ovi novi imaju šansu u večoj mjeri izbjeći ih, naravno ako su spremni slušati.
Bavim se ovim lijepim hobijem par godina, a počelo je kao kod većine kupovinom trgovačkog sfrkanog smeća (malsaija = zakorjenjene grančice istočnjačkih grmova) koja je naravno uvenulo... (i 99% će ih crknuti unutar 6 mjeseci). Savjet: to ne nikako kupovati! 80-ak kuna nije puno, ali je definitivno bačeni novac.
Za mene primjerice to i nije bilo tako loše, jer je rezultiralo radoznalošću, traženjem prikladne literature, te naposlijedku danonoćnim kopanjem po netu… Godina surfanja (učenja i bilježenja) bila je otprilike dovoljna da izbjegnem najbanalnije početničke greške (sjemenke, mladice, čupanje svega što se da iščupati bilo kad i u bilo koje vrijeme…). Dakle savjet je da se prvo dobro prouči literatura ili štogod dostupno, pa će svakome sjesti ono što ga interesira, što mu je dostupno u okolici od autohtonih vrsta ili će se opredijeliti za recimo neke tropske vrste (pogotovo ako ima stan sa malim ili nikakvim balkonom).
Kako je moje prvo vađenje yamadorija bilo vrlo uspješno (poklopilo se proljeće) početnički uspjeh rezultirao je prevelikom sigurnošću, pa sam iste biljke (borove) vadio i krajem ljeta (netko je napisao da je imao upravo tada najbolje rezultate), moji su bili poražavajući. Slijedeći moj savjet bi bio - vadite samo onu biljku koju sta dobro upoznali, a savjete za vađenje koje ste prikupili prilagodite svom podneblju, klimatskim prilikama i terenu sa kojeg vadite.
Nekoliko primjeraka sam "ubio" i pretjeranim-preranim oblikovanjima…. Slijedeći savjet bi bio da izvađene biljke ne dirate barem slijedeće dvije godine (eventualno lagano orezivanje odnosno skidanje neupotrebljivih grana dogodine). Ovaj savjet neće poslušati 90 % ljudi. (nisam ni ja!)
Vaši prvi primjerci biti će obične neupotrebljive mladice za koje ćete se sentimentalno vezati. (kao i ja)
Ono što na početku nisam smatrao mladicama (cca 10-godišnjaci), sada sadim po dvorištu (otrežnjenje dođe prije ili poslije). To je sada izgubljeno vrijeme (puno izgubljenog vremena – novaca). Da sam onda posaditi taj materijal u dvorište - sada nakon četiri godine već bi se možda i zadebljalo, te bi sada barem na nešto ličilo. Kad izračunam vrijeme (mogao sam nešto korisnije raditi i ….zaraditi) te uloženi materijal, mogao sa si komotno priuštiti nekoliko dobrih primjeraka iz trgovine po par tisuća kuna i sad bih imao i "gotovijih" (bonsai po meni nikad nije gotov – uvijek može biti bolji) bonsaia i puno više boljeg materijala u treningu. U drugom postu sam obrazlagao cijenu bonsaia - ispada kao najslabije plačeni posao na svijetu - pitanje: dali bi prodali svoje drvo koje uzgajate 20 godina za 2000 kn?
Dakle slijedeći savjet bi bio da vrlo dobro obratite pažnju na nebari i debljinu debla kod bjelogorice, a kod crnogorice prvenstveno na raspored grana i udaljenost iglica od stabla (ovo je najvažnije - uvjek je lakše uzgojiti krošnju nego nebari, a kod crnogorice nikad nećete dobiti novu granu na djelu drva koje je starije od dvije tri godine). Usporedite nađeno (prvo nađite, slikajte i zapamtite mjesto nalaska) sa onim na netu ili ako se ne sramite objavite to ovdje na forumu i spremite se na najgore kritike (nije nužno, jer sam i sam za po meni "glupe" panjeve dobio odlične kritike… i obrnuto). Tek kad ste sigurni u odabir materijala idite u pripremu vađenja koja opet može biti i po nekoliko godina (i to mi nećete vjerovati!) ili sa malo sreće - odmah. Posuda(e) (više njih različite veličine i dubine) mora biti spremna, kao i substrat (mješavina od npr: zemlja, pjesak, ugljen, tenisit, maxit, šoder, perlit, gnjojivo, treset, humus....) pogodan za biljku koju vadite. Usput naučite obrađivati korijenje (i naravno raspoznavati dotično jer ćete izkopati puno više okolnog korijenja nego od drva koje vadite), pripremite hormon za ukorjenjivanje, B vitamin, vlažne krpe, špricu, ponekad i mali plastenik....
Dnevno visim po nekoliko sati na netu, pa kad se to kroz pet godina zbroji, mogao sam završiti još jedan faks, a tek sada mogu reći da otprilike znam prepoznati materijal i da ću ga znati izvaditi (naravno neko ući brže, a neko sporije). O oblikovanju nemam pojma ni dan danas (zapravo nisam ni imao prilike puno toga oblikovati, jer od vađenja do prvog oblikovanja prođe i po nekoliko godina - naravno - kako kod koje vrste). Tu bi moj savjet bio da drvo, koje je zdravo i spremno na prvo oblikovanje, ne dirate ga ako barem niste barem 200% sigurni što od njega želite (podosta sam ih unakazio rezanjem ili ne rezanjem). Odnesite ga na kakvu radionicu i iskoristite ga da naučite nešto novoga od iskusnijih…
Alat. Imam alata za barem tri obrtničke radionice (urarsku, bravarsku i zidarsku). Još sam ga i modificirao, a napravio sam si sa njim toliko štete da me savjest peče. Primjerice skidao sam žicu običnim zidarskim, električarskim i sl. kliještama – rezultat bi bio ako ne lom onda barem oštećena kora koja stvara ružne ožiljke. Koliko god zavoja žice imali na grani toliko puta morate žicu cviknuti da bi ju skinuli. Nemate li originalna kliješta skidanje žice je noćna mora.
Nadalje, grane možete rezati i kuhinjskim nožem, ako baš hoćete, ali samo konkavna i sferna kliješta ostavljaju oštar i udubljen rez koji lakše i pravilnije zarasta. Savjet bi dakle bio da je samo orginalni alat - dobar alat. Cijena je kao i kod svega na svijetu, po formuli, koliko para toliko muzike + ekskluziva ako vam je stalo do imiđa i marki. I to mi nećete vjerovati dok ne probate.
Žicu nabavljam (bakrenu) kod susjeda električara kao gradilišni otpad u komadima do metra. Ne mora se nužno kupovati eloksirani aluminij. O alatu bi se dalo još tri dana…
Zapravo cjelokupnu problematiku nisam uspio ni ogrebati, ali možda nekom pomogne.
I sad će me neko napasti da rušim početni entuzijazam kod ljudi… Reći ću na kraju da bih bio sretan da ga je meni neko "srušio" na samom početku…
PS/ ako neko želi nadopunjavati ili uređivati ovaj tekst, tako da ljudi koji su novi u bonsai svijetu (mrzim riječ: početnik) imaju osnovne korisne savjete na jednom mjestu…samo naprijed!