Gornji dio čajkomlata služi za udaranje po donjem dijelu sa sječivom (uglavnom svom snagom!) pri čemu se koristi velika sila. Osim toga dio oštrica + nekih 20-30 cm čakomlata si stalno među kamenjem po opterećenjem za vrijeme vađenja, isto tako se čajkomlat koristi povremeno i kao poluga - zabiješ ga, lupaš po njemu čekićem i ako se zabije u kamen, moraš ga mrdat lijevo-desno da bi ga oslobodio - nikakav navoj to ne može izdržati!
Isto tako špica na navoj na drški od čajkomlata mislim da ne bi funcionirala. Za štemanje treba špica od 30-ak centimetara za fino razlamanje kamena, a ne špica duga preko metar. I opet navoj ne može izdržati udaranje.
U prvoj verziji čajkomlata oštrica je bila navarena, dok se je u drugoj verziji oštrica na čajkomlatu iskalila od šipke za dršku - pa je sve i jednom komadu i čvršće je.
Čajkomlat služi za jednu svrhu za ugrubo razvaljivanje i ima zašto je toliko velik i težak, a špica služi za ufino štemanje kada treba preciznost da se oslobodi korijen.
Čajkomlat je alatka koju bonsaisti ovdje koriste godinama. Prošle godine smo Andrija i ja napravili manju verziju Čajkić koja se pokazala dovoljna za vađenje naših stabala.
Naravno ne spriječava te ništa da eksperimentiraš i smisliš nešto novo, ali neka to izađe i iskustva kada počneš radit i vadit, a ne ovako napamet, da ne promašiš