Već desetak godina vodim sjemenarnu u Botaničkom vrtu u Zagrebu i radim istraživanja vezana za isklijavanje biljaka. Za ovakav pothvat na koji se spremaš treba znati puno više od temperature podneblja u kojem određena vrsta raste. vjerujem da si se povodio time da je na ovaj način (kupnjom relativno jeftinih sjemenki) najlakše doći do nekih zanimljivih vrsta kojih kod nas u prirodi nema. Sve bi to bilo dobro da je to tako jednostavno. Evo, dat ću si truda pa ću ti napisati samo par redaka o ovim vrstama koje si izdvojio kao tebi zanimljive i poželjne za isklijavanje.
Acer - svi javori za isklijavanje trebaju hladnu stratifikaciju i bez toga neće isklijati. Uglavnom sve sorte javora isklijavaju u čistoj vrsti (znači da ne možeš iz sjemenki neke sorte dobiti tu sortu jer te sjemenke ili nisu klijave ili daju npr.čisti A.palmatum)
Cedar - klijavost sjemenki je oko 30% i jako ovisi o tome koliko su svježe sakupljene sjemenke
Rhus - sjemenke su izrazito fizički dormantne, a to znači da imaju prejaku sjemnu lupinu da bi klica kroz nju mogla probiti. Isklijavaju isklučivo nakon požara, znači sjemenke moraju određeno vrijeme biti izložene vatri (vrijeme izloženosti i jačina vatre je presudni faktor koji će učiniti da će neke sjemenke izgorjeti, neke biti premalo izložene i neće opet isklijati, a neke idealno- i te će jedino isklijati)
Ulmus - s njim ne bi trebao imati problema za isklijavanje (no imaš ih u svakom šoping centru za 30tak kuna, koji su stari nekoliko godina, i iz jednog možeš reznicama napraviti biljaka koliko hoćeš, jer se izvrsno zakorjenjuju).
Sjemenarstvo nije samo stavljanje sjemenki u zemlju, puno je kompleksnije nego što većina ljudi misli.
Kažeš da ono čega imaš dovoljno je vrijeme.... mislim da i tu imaš krivo.... vrijeme je jedino čega u bonasiju nemaš... pa stoga, sve što možeš ubrzati nekoliko godina ili 'preskočiti' u uzgoju koju godinicu - više je nego dobro došlo. Uzgoj bonsaije iz sjemenki svakako je promašeno ukoliko se želiš baviti tim hobijem - bonsaijem. Ukoliko želiš uzgajati neke biljčice za vrt i voliš isklijavanje tada je to ok. No, ne za bonsai. Tu trebaš krenuti od 'najvećeg' kvalitetnog čega se možeš dokopati, jer ionako ti - i s takvim starterom - trebaju godine i godine rada da biljku dovedeš do faze bonsaija.
Ovo što ti je Jurica savjetovao je jedna od varijanti kako od mladica kroz relativno malo godina dobiti bonsai. Prihvati to kao savjet i sugestiju, a ne kao ruganje ili nešto drugo u negativnom smislu.
Nadam se da sam ti pomogla u rašćišćavanju misli.