Ima tu dosta logike. Znamo već da je biljkama po zimi najveća opasnost od smrzavanja i isušivanja. Možda se ovaj segment isušivanja zapostavlja kao nebitan, a zapravo je čini mi se jednako važan, ako ne i važniji. Jasno je da biljka iz zamrznutog tla ne može primati vodu, no što je s isušivanjem?!
Puše li uz nisku temp i jak vjetar biljka je u najvećoj opasnosti. Ne samo zbog nadzemnod dijela nego potencijano i od dijela pod zemljom, osobito ako je tlo puno pukotina, rupa, prolaza... Takve pukotine svedu se na minimum ukoliko su ispunjene vodom i zamrznute. Temperatura tada u tlo neće pasti ispod temp. smrzavanja vode. No, ukoliko nam je tlo puno pukotina temp. će padati gotovo toliko kolika je i temp. vani. Osim niže temperature zbog pukotina zraka biljka i njem korijen će se dodatno isušivati.
Znači- smrznuta voda u posudi štiti korijen i od hladnoće i od isušivanja.
Još samo jedan mali dodatak, a to je da ukoliko tijekom dana dolazi do povišenja temp. iznad nule i otopanja vode biljka je može koristiti te na taj način nadoknaditi eventualno potrebu na vodom, što sigurno nije zanemarivo.