Da malo pojasnim.... I dalje ću raditi po vlastitom nahođenju i težiti puštanju da se svaki yamadori odmori 3-5g nakon vađenja , ako mu to treba, tvrdim da to nije univerzalni pristup, svako drvo je posebno i trebamo znati prepoznati možemo li i kad na njemu nešto raditi. Dakle vađenje, povratno rezanje i žicanje u istoj sezoni je sasvim u redu, ako drvo za to ima snage. Velika je razlika u biljci staroj 10-30g i onoj preko 150g.
Konkretno, ovaj Galov bor, trebao je prije stajlinga, razviti veči broj čuperaka/svjećica, a samim tim bi i oblikovanje bilo lakše.
.... Ž ekipa je neki dan radila nastavak stajlinga jednog bora. Krošnja već sad pokazuje stil drveta, no prerijetka je i tek za dvije sezone će se popuniti. Napravljeno je nekoliko grešaka vezanih za pinciranje, a razlog tome su knjige koje ljude na nešto navode, a ne objašnjavaju u kojoj fazi drveta se to radi. Da je drvo bilo moje, napravio bi to da ostavim starije iglice koje dočekaju sezonu rasta, a uklonio bi ovogodišnje izboje, tako bi drvo jače reagiralo povratno, no kako je vlasnik napravio sasvim suprotno ovome, odgođena je jedna sezona.
Velim vam, borovi su predivni i zahvalni ako u svakom trenutku znaš kaj mu radiš.
Da vas više ne davim.... jer sa borovima treba živjeti i osječati ih, a ne laprdati na nivou opčenitosti....