...Rasli u pijesku, na korjenu nije ostalo skoro ništa zemlje=pjeska i to malo (vrag mi nije dao mira) sam isprao šlaufom jer je to bilo više mulj.. Dakle od "mikorize" ni traga, poslije pranja pogotovo, evo tjeraju ko blesavi, očito im za preživljavanje nije bila potrebna, oče li se razviti u posudi znat ću za par godina kod presađivanja. Kod nekih borova koje sam presađivao naletio sam na paučinastu tvorevinu koja bi trebala biti spomenuta gljivica... no jeli ona zaista toliko bitna koliko se o njoj piše?!
Od kad sam na forumu, mikorizu spominjete samo u kontekstu borova. Prije 7-8g. kad sam se bavio biološko-dinamičkom poljoprivredom, mikoriza je spominjana kod svih biljaka, pogotovo trajnih nasada kao što su vinogradi i vočnjaci i tak to....
Vrlo je bitna za više toga kod biljaka, no o tome nema svrhe pisati jer sve možete saznati na netu.
Mislim da svako drvo pa i bor, možemo izvaditi na ovaj način kao i Gal. Ako mikorize ima i vidimo je, ali se zbog rastresitog tla skinula sa korijena, ništa zato, ima nje na korijenju još, ali je ne vidimo. Ako je i isperemo, opet to nismo napravili kompletno. Mikoriza je gljiva korijen koji raste u simbiozi sa korijenom biljke. Što je drvo dulje u jednoj posudi i substratu, mikoriza će se više razviti. Naravno razvoj je jači kod zdravih drva, a slabiji kod onih u lošoj kondiciji.
Tvrdim, da ne moramo previše voditi računa o tome jesmo li ili nismo "ulovili" mikorizu, više nam je bitno izvaditi što više sitnog korijenja preko kojeg će se mikoriza brže razviti i omogučiti zdraviji rast biljke (i bolji primitak hranjiva) i time nama omogučiti sve željene zahvate na drvima kako bi nam bila prekrasna i izgledala kao stara i impozantna drva!