Ucinilo mi se zanimljivo:
Kirurški zahvati
Aoshima, najkasnija je sorta mandarine unshiu kod nas. Zrela je za berbu od sredine prosinca, a može se brati u povoljnim klimatskim uvjetima i do konca siječnjaUspjeh u stvaranju trajnog i čvrstog spoja između podloge i plemke, odnosno između dvije voćke, zavisi od dvije stvari. Jedno je onaj unutrašnji afinitet, mogućnost srastanja tkiva dviju različitih biljaka, za koji se koristi termin kompatibilnost. Recimo, trešnja se ne može cijepiti na jabuku jer nisu međusobno fiziološki kompatibilne. Drugo je mehaničko uspostavljanje kontakta (dodir) između kambijalnog tkiva jedne i druge biljke. (Kambij je sloj meristemskih stanica koje rastu između drva i kore biljke, od kojega se stvaraju oba elementa, prema unutra - drvo, prema vani - kora). Tako za uspjeh srastanja dviju biljaka koje su međusobno kompatibilne ostaje uspostavljanje dobrog kontakta među kambijalnim slojem jedne i druge komponente.
Ako razmatramo odrezak grane ili grančice, u njemu kambijalni sloj između kore i drva izgleda kao jedna cijev. Ako granu ili grančicu prerežemo transverzalno, kambijalni sloj će imati oblik kruga, ako je prerežemo koso, imat će formu elipse, koso s obje strane dobit ćemo hiperbolu. Kako god da krojimo, zadatak je da kambij obje komponente dovedemo u što bolji dodir, i to pod uvjetima povoljnima za rast i spajanje tkiva obiju komponenti u jedno. Cijep tako treba vezanjem učvrstiti, da se kambijalni slojevi međusobno ne pomaknu, da se spojno mjesto ne osuši i ne inficira štetnim mikroorganizmima.
Kambijalni slojevi
Sve je to relativno lako kad su obje komponente istog promjera. Međutim, kod precjepljivanja voćke na rodu teškoća je u tomu da su deblo ili grane voćke velikog promjera, a plemke koje se umeću su tanke.
Za cijepljenje voćaka mi u Dalmaciji kažemo navrtanje. Ova posljednja riječ razumljivija je našem poljoprivredniku, težaku. Precjepljivanje pak, što znači ponovno cijepljenje voćke, bilo bi onda - prenavrtanje, ili ikavski prinavrtanje. Bilo ovako ili onako, zapravo se radi o kirurškim zahvatima na biljci s ciljem transplantacije (presađivanja) biljnih organa, jednog ili više pupova, s komadićem kore i kambija, ili odreskom grančice.
Cjepljarka i cjepljar, odnosno navrtačica i navrtač, oni koji cijepe voćke, jesu zapravo ti kirurzi od čijeg znanja i vještine zavisi uspjeh cijepljenja. Nisam slučajno stavio ženski rod na prvo mjesto, jer kod nas u Dalmaciji taj fini posao uglavnom obavljaju žene.
Piše dr. sc. Živko Gatin
SLOBODNA DALMACIJA