Kako je moj povratnički bonsai entuzijazam ove godine malo zakasnio i nastupio u sezoni rasta, kad se u Prirodi ne bi trebalo ništa raditi na drvima, malo sam se igrao i prikupljao iskustva nadajući se uspjehu.
Izvadio sam jedan grab od tridesetak i više centimetara, drastično mu skinuo zelenu masu i ostavio tek nekoliko grančica sa listovima. Površinsko kablasto korijenje sam odrezao do 10cm od stabla, a centralni korijen kojeg kao da i nije bilo jer je bio tanji od postranih, sam odrezao tik ispod stabla. Imao je nešto sitnog korijenja koje mu je vjerojatno omogućilo da preživi. Jednako kad i taj veći, izvadio sam i jedan manji. On je imao balu sitnog korijenja i s njim nije bilo nikakvih peripetija. Sad raste i sav je pun novih još zeljastih grana koje su duge oko 5-8cm i pune listova. Ovaj veći je odbacio sve "staro" lišće i prvo potjerao pupove po deblu i nebariu. Te pupove sam odmah skidao pa je kasnije potjerao pupove po granama koje sam ostavio, čak i po ovogodišnjim grančicama. Kako su počele ove vrućine, prvi dan mi je sunce spalilo najrazvijeniji novi izdanak, maknuo sam drvo u hlad i sad pupovi napreduju mirno i zdravo. Mislim nisu više pupovi, sad su polako grančice (zeljaste još uvijek).
U Prirodi sam "pripremio" nekoliko (brojka preko 20 pa do 100) grabova, breza, lipa, žutika, glogova, hrastova, nekih divljih voćki, brijestova, bukvi, lješnjaka, javora (klen), topola, vrba, pretpostavljam i jedan jasen, borova, jela... ako se sjetim još koje nadopisat ću.
Svi su pustili nove izbojke pa čak i oni kojima sam rezao površinsko korijenje. Stagnaciju u rastu su pokazali, brijest, lješnjak i žutika iako im nisam dirao korijenje. Živi su, ali ne puštaju nove pupove. Sve bukve kojima nisam dirao korijenje su pustile nove izdanke, dok one kojima sam prerezao površinski korijen nisu preživjele, na sreću, samo dvije. Svo ostalo drveće, a pogotovo, grab, lipa, hrast, breza, topola, javor i glog, potjerali su obilno i snažno. Većini sam već dva puta skidao nepotrebne pupove i nove grane. Na borovima i jelama se vidi da žive i daju nove izdanke, no to je jako sporo i skoro neprimjetno u odnosu na bjelogoricu. Lipa je potjerala tako snažno da je u svega desetak dana imala izbojke duge 20 pa i više cm, debele do 5mm. Hrast također. Breze su bacile po dva tri lista po cijeloj duljini debla, a vršni izdanci su imali do 7 listova. Glogovi su tu rekorderi i oni su bacili izbojke koji su postali drvenasti nakon 15 dana i iz njih već ima novih izboja.
Od svih drva koje sam "pripremio" po mom mišljenju za vađenje, s namjerom da jednog dana postanu bonsai drva, ima tek njih 5 komada. Ti imaju dobro razgranato površinsko korijenje koje se nastavlja dobrim nebariem. Dakle 5 od 100. U početku su mi sva stabla izgledala idealna, no kroz 2mj. brojka 100 je spala na 5. Kako će vrijeme odmicati, tako će sigurno rasti i kriteriji. Sve moje intervencije su bile testnog karaktera, jednako kao i znatiželja, što će biti ako sad ovo. Znatiželju sam zadovoljio, a ujedno i reducirao nepotrebno nakupljanje drva kojima poslije ne bi bio zadovoljan. Do sezone mirovanja, kad će drva biti vađena, sigurno ću još postrožiti kriterije pa će samo "kvalitetni" materijal biti izvađen.
Fotke ću postati u ovu temu, kada budem imao više vremena da pofotkam neka drva.