Na ovom forumu ima puno toga napisanog o supstratima, poa valja potražiti.
Ukratko:
- biljke koje rastu u nekom tlu u prirodi (bilo kojem) neće jednako tako rasti ako im to tlo stavimop u posudu. Razloig je posuda. Različita je biodinamika istog tla u prirodi i u posudi. Za sezonsko cvijeće je možda u redu, jer to obnavljamo gopdišnje, ali drvo traži višđe mira i stabilnosti.
- zato u bonsaiju radimo posebne supstrate koji su uglavnom sterilni (pa nema raspadanja ili je ono smanjeno), imaju granulaciju koja osigurava dovoljno međuprostora za zrak (kisik) i propusna je), sadrži elemente koje imaju određeu retenciju vlage, tj. zadržavaju vlagu pri zalijevanju i otpuštaju korijenju tijekom dana)
- sastav supstrata ovisi o vrsti drveta ali i o vlasniku tj nejegovom ražimu zalijevanja, podneblju itd.
- supstrat se uglavnom sastoji od npr. ekspandirane gline (Floreopor), Vuzlkanskog kamena (Pomice ili slično), nekog treseta. Ima brojnih elemenata sličnih svojstava kao navedeno i njihova dobra kombinacija opsigurava uvjete koji su potrebni. Za više o supstratima i primjeni ne bi bilo loše naći neku radionicu, pa se tamo u razgovoru može saznati puno i "uloviti" princip.
- tvoja maslina bi trenutno najbrže napredovala posađena nekamo u vrt, pa tek kad bude spremna, onda u posudu. Za sad ne razmišljaj o plitkoj posudi, drvo dobiva plitku posudu na kraju kad je već formirano, u tvom slučaju, možda za 5-10 godina. Ne žuri, strpljenje je odlika bonsaista.
- ako nemaš iskustva, i ne isplati ti se za jednu biljku kupovati vreće da bi napravila kilu supstrata, probaj nabaviti neki hotov supstrat za kaktuse, taj obično ima granulaciju i propusnost, a na posudi moraš (nadam se da znaš) imati najmanje jednu veliku rupu jer se voda ne smiuje zadržavatri na dnu posude. Zalijevaj redopvito na način da voda protiče kroz supstrat i natapa ga, a sav višak mora iscuriti. Naravno, zalijevati će vjerojatnoi trebati jednom dnevno, za vrućina i više puta.