Pozdrav s juga Hrvatske, iz Dubrovnika.
Pošto je ovo moj prvi post samo ukratko o meni. Bavim se bonsaima već oko desetak godina, nažalost do sada radi okolnosti mog posla ne u mjeri kojoj bih želio i bez značajnijih primjeraka. Do sada sam se uglavom bazirao na manja stabalca do 25 cm kojih imam desetak, a većina ih je vađena u prirodi.
Sada imam nešto više slobodnog vremena te bih želio napraviti jednu akciju vađenja stabalaca. Trebaju mi vaši savjeti.
Na krovu jednog ugostiteljskog objekta uništenog u ratu izraslo je par borova. Nisu stari više od 15 godina i poslije nove godine će biti uništeni jer se objekt ruši. Žao mi je da ih ne probam izvaditi.
Okolnosti nisu baš povoljne, što će se vidi na priloženim slikama. Naime, u rupu na mjestu gdje je granata pukla u ploču vremenom se skupilo materijala da nikne bor, koji je sada srastao sa betonskim djelom. Ispod ploče su neke daske (slika) koje su služile kao izolacija ili sl. te su one, trunući vjerojatno osnova za korjen.
Ja sam beton promislio narezati brusilicom okolo i udarnim čekićem provati ukloniti beton i izvaditi stablo.
Pitanja:
1. Kada ih vaditi? Dali krajem ovog mjeseca ili kasnije, s obzirom su kod nas najavili bablje ljeto i veće temperature do kraja rujna?
2. Dali im skraćivati krošnje? Jeli vjerojatnija mogućnost preživljavanja sa šokom od vađenja i šokom sječenja grana ili sa šokom od vađenja i velikom krošnjom na koju će se iscrpiti?
3. U kakvu ih mješavinu zemlje staviti i u kojim postotcima?
U koliko osim ovih pitanja imate za dati i kakve druge savjete bio bih zahvalan.
Hvala unaprijed