Nisam htio otvarati novu temu sa mojim problemom jer vidim da se radi o bolestima na čišću i o bijelograbu.
Doduše, moj je problem na "običnom" grabu, kakvog ima širom kontinentalnog djela lijepe naše.
Izvađen proljetos, posađen sa kompletnom korjenovom balom u duboki kalj. Kalj (posudu) sam, naravno, prilagodio zhatijevima yamadorija, izbušio sam mu dovoljno velike otvore na dnu kako bih osigurao nesmetano otjecanje vode. Zalijevao sam gotovo svaki dan, prihranjivao. Jedina razlika od vaših postupaka jest to da drvca nisam sadio u nekakav supstrat, već su ostala u bali uz dodatak nešto malo supstrata ako je posuda bila veća od bale.
Krenuo je sasvim ok, zajedno sa još nekoliko primjeraka te vrste. Sklonio sam ih na vrijeme sa jakog ljetnog sunca u polusjenu (hladovinu velike trešnje).
Stoga vjerujem kako se u mom slučaju ne radi o ožegotinama.
Konkretno, na mojim je drvcima (najprije samo na jednom da bi se kasnije raširilo na još tri) lišće počelo tamniti, kasnije i smeđiti po cijeloj površini, dakle ne po rubovima. S gornje strane dobiju nekakvu bijelu, kao masnu, površinu, koja se da otkloniti prelaskom prsta preko lista. Sami list gubi onu svoju savitljivost, elastičnost, pa lako, ukoliko ga savijem, puca. Djeluje suho iako je još uvijek zadžao tamno zelenu boju sa nepravilno razbacanim tamnim, smeđim područjima. Nerijetko takvi listovi otpadnu pri treskanju ili jakom vjetru. Mladi listovi budu normalno zeleni ali kasnije dobiju te fleke.
Prilažem sliku, loše kvalitete ali možda pomogne.