BONSAI kao umjetnički izraz
Prva asocijacija kada pomislite na bonsai je malo stabalce koje stane na dlan jedne ruke. Bonsai u prijevodu sa japanskog zaista znači stablo u posudi, ali ta definicija ne objašnjava suštinu bonsaija. Bonsai se nikako ne može dočarati uzimajući u obzir samo njegovu visinu kao jedinu značajku. Bonsai je vitalno, živo stabalce koje uzgajivač njeguje potrebnim hortikulturnim tehnikama, ali što je još važnije umjetničkim oblikovanjem uzdiže ga sa nivoa zanata u umjetnost. Bonsai stabalce u svakom svom dijelu - krošnjom, karakterom i pokretom debla, površinskim korijenjem, starošću i sl. zrcali i daje impresiju velikog stabla te vrste u prirodi.
Prosječna najčešća visina bonsai stabalaca se kreće od 30-100cm iako postoje i veći i manji primjerci. Mlade i male sadnice posađene u karakteristične plitke bonsai posude se nikako ne mogu smatrati bonsaijem samo zbog svoje visine. Njima su potrebne godine i godine kako bi dobile na starosti i karakteru i kako bi im se oblikovala krošnja.
Ne postoje zadani stilovi oblikovanja krošnje u koje se svako stabalce mora formirati. Činjenica je da su bonsai majstori prema obliku krošnje podijelili bonsai stabalca u određene stilove kao što su: pravilni uspravni stil – kod kojega je deblo potpuno ravno, nepravilni uspravni - kod kojega je stablo zakrivljeno u obliku slova „s“, nagnuti stil – sa nagnutim deblom u jednu stranu, pa zatim vjetrom šibani stil gdje stablo svojim karakteristikama odaje dojam stabalca neprekidno izloženog jakom vjetru i dr.
Ali ova podjela postoji samo kako bi učenicima bonsaija olakšala snalaženje i učenje, to nikako nisu šablone koje doslovno treba primjenjivati. Odgovor zašto je to tako je veoma jednostavan – ne postoje dva ista stabla u prirodi, postoje samo stabla sa sličnom formom. Kreacije prirode su jedinstvene. Pri estetskom oblikovanju potrebno je voditi računa o karakteristikama biljne vrste na kojoj radimo. Ukoliko bi se bukvalno pridržavali šablona /stilova bonsai kao hortikulturnu umjetnost bi degradirali u zanat – u čistu tehniku.